Hayat bilgisi dersinde doğal afetler konusunu işledik. Öğrencilere depremin nasıl hissedildiğini anlattık. Deprem anında ve sonrasında neler yapılması gerektiğinden bahsettik.
Hayat Bilgisi Doğal Afetler Ders Planı
I. Biçimsel Bölüm
- Dersin Adı: Hayat Bilgisi
- Sınıf: 2.Sınıf
- Ünite: Doğada Hayat
- Süre: 1 Ders Saati
Yöntem ve teknikler
Sunuş Yolu,
Buluş Yolu, Örnek Olay, Soru ve Cevap Yöntemi, Beyin Fırtınası
Kaynaklar
İlköğretim 2. Sınıf Türkçe Hayat Bilgisi Ders
Kitabı
Kullanılacak araç ve gereçler
- Dersin işlenişi için hazırlanan “deprem” konusunu anlatan slayt.
- Akıllı tahta.
- Deprem çantasının gösterimi için keçeden hazırlanan çanta ve deprem çantasının içinde olması gerekenlerin gösterildiği resimler.
- Deprem sarsıntısını somutlaştırmak için kullanılan jenga
- Dersin değerlendirme aşamasında tahtaya yapıştırılacak olan yazı ve resimler
Kazanım/Hedefler
- Depremin nasıl hissedildiğini öğrenir.
- Depremden önce, deprem sırasında ve depremden sonra ne yapacağını öğrenir.
- Depremin bir doğal afet olduğunu ve bunun her an yaşanabileceğini bu yüzden depreme hazırlıklı olmanın öneminin farkına varır.
- Deprem çantasının önemini anlar.
II. Dersin İşleniş Bölümü
A. Hazırlık Etkinliklikleri
Dikkat Çekme
“Merhaba çocuklar, nasılsınız bugün?” diye
sorularak öğrencilerle sohbet edilir. Ayrıca sınıfa getirilen materyaller ile
öğrencinin dikkati çekilir.
Güdüleme
Öğrencilere “Sizinle geçen dersimizde doğal
afetler konusunu işlemiştik. Bugün ise bu doğal afetlerden biri olan deprem
doğal afetini işleyeceğiz. Eğer bugün ki dersi iyi dinleyip anlarsanız depreme
karşılıklı hazırlıklı ve depremden korkmayan cesur çocuklar olacaksınız.”
Gözden Geçirme
Öğrencilerden depremi daha önce hisseden
olup olmadığı, anne ve babasının deprem hakkında onlara bir şey anlatıp
anlatmadığını ve bugün kendilerinin bu doğal afeti anlayacakları söylenir.
Derse geçiş
Öğrencilere “Ne dersiniz çocuklar bugün hep
beraber depremin ne demek olduğunu ve depreme karşı nasıl hazırlanmamız
gerektiğini öğrenelim mi?” diye sorulur. Yanıt alındıktan sonra ise dersin
anlatımına geçilir.
B. Geliştirme Etkinlikleri
“Merhaba çocuklar, nasılsınız bugün?” diyerek öğrencilerle
sohbet edilir. Sohbet bitirildikten sonra ise “Bugün sizinle geçen ders
işlediğimiz doğal afetlerden biri olan depremleri işleyeceğiz. Deprem konusunu
bitirdikten sonra ise depremin ne olduğunu ve depreme karşı nasıl hazırlıklar
yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.” denir.
Ardından çocuklara “Deprem denince aklınıza ne geliyor” diye
sorulur. Öğrencilerden alınan cevaplar tahtaya yazılır. Daha sonra ise akıllı
tahtadan “Deprem Slaytı” açılır ve depremin tanımı yapılır. Tanım yapıldıktan
sonra ise tanım içinde geçen sarsılma kelimesinin somutlaştırılması için
“Jenga” adlı oyunun tahtaları kullanılır. Öğrencilere bu tahtalar dağıtılır ve
bir sıranın üzerinde basit bir şekilde ev yapmaları istenir. Evleri yaptıktan
sonra ise evlerin bulunduğu masaları hafifçe sallamaları istenir. Evlerin
bozulmasının sebebinin sarsılma olduğu söylenir. Depreminde aynı şekilde yer
kabuğunun sarsılması sonucu meydana geldiği söylenir. Daha sonra ise
öğrencilere “Deprem ile ilgili bir anısı olan var mı?” diye sorulur.
Öğrencilere söz hakkı verilir. Söz alan öğrencilerin anıları dinlenir.
Sarsılma kelimesinin somutlaştırılması ve depremin ne
olduğunun daha iyi anlaşılmasının ardından “Evet çocuklar biliyorsunuz ki
ülkemizde depremler sık sık yaşanmaktadır. Bunun temel sebebi ülkemizin bir
deprem ülkesi olmasından kaynaklanır. Ancak hiç panik yapmayın çünkü eğer ki
biz depreme karşı önlemimizi alır, depremden önce neler yapmamız gerektiğini ve
depremden sonra da neler yapmamız gerektiğini öğrenirsek bu doğal afeti en az
zarar ile atlatabiliriz.” denir.
Daha sonra ise öğrencilere “Evet arkadaşlar sizinle depremin
bir doğal afet olduğunu ve yer kabuğunun sarsılması sonucu meydana geldiğini
öğrendik. Peki bu doğal afet öncesinde neler yapmalıyız?” diyerek öğrencilerin
düşünmesi sağlanır. – Bu arada akıllı tahtada konuya uygun slayt açılmış olur.-
Daha sonra ise öğrencilerin cevapları alınır. Öğretmen konuyu toparlar daha
sonra ise slayttan anlatacağı yerden devam eder. Daha sonra ise öğrencilere
deprem çantasının ne olduğu ve bizim için neden önemli olduğu anlatılır. Hemen
akabinde deprem çantası içinde bulunan malzemelerin neler olduğu öğrencilere
anlatılır. Daha sonra ise “Evet arkadaşlar deprem çantasının ne kadar önemli
olduğunu ve içinde hangi malzemelerin bulunması gerektiğini öğrendiniz. Şimdi
biz de kendi sınıfımızın deprem çantasını hazırlayalım mı?” diye sorulur.
Öğrencilerden yanıt alındıktan sonra çanta şeklinde keçeden kesilmiş olan
materyal tahtaya asılır. Sonra ise deprem çantasının içinde bulunan
malzemelerin resimleri deprem çantasına yapıştırılır ve yapıştırılan malzemenin
neden önemli olduğu öğrencilere sorulur. Bu ekinlik bittikten sonra ise
“Hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar. Artık bizim sınıfımızın da bir deprem
çantası var ve artık hepimiz depreme karşı daha hazırlıklıyız.” denir.
“Çocuklar artık depremden önce neler yapmamız gerektiğini
biliyorsunuz. Peki deprem sırasında ne yapmamız gerektiğini hep beraber
öğrenelim mi?” diye sorulur. Sonra öğrencilere “Ancak arkadaşlar öncelikle
sizinle bir oyun oynamak istiyorum. Bu oyunun adı deprem oyunu. Ben ne zaman
deprem dersem siz hemen bulunduğunuz sıranın yanına “çömel-kapan-tutun”
hareketini yapacaksınız ve ben deprem bitti diyene kadar hareketi yapmaya devam
edeceksiniz. Ben deprem bitti dersem eğer eski durumunuza döneceksiniz. Öncelikle
biz size göstereceğiz.” denir. Sonrasında ise önce öğretmenler tarafından
gösterilir.
Daha sonra “Anlatamadığım bir yer var mı?” diyerek
öğrencilere sorulur. Anlamayan öğrencilerin soruları yanıtlanır. Sonra ise
oyuna geçilir ve oyun oynanır. Sonrasında ise öğrencilere “Arkadaşlar az önce oynarken
öğrendiğimiz çömel-tutun-kapan hareketi bizim için hayatı bir harekettir.
Deprem anında bu hareketi doğru bir şekilde uygulamalıyız. Ancak arkadaşlar
sadece çömel-kapan-tutun hareketi bizim için yeterli değildir. Deprem anında
sakin olmalı, heyecan yapmamalıyız. Ayrıca pencere kenarından, merdivenlerden,
asansörden ve balkondan kesinlikle uzak durmalıyız. Çünkü böyle yeterlerin
deprem anında yıkılması diğer yerlerden çok daha kolaydır.” denir. “Bunlarla
beraber üzerimize düşebilme ihtimali olan cisimlerden de uzak durmamız
gerekiyor” denir. Daha sonra ise öğretmen “Evet arkadaşlar deprem öncesinde ve
deprem sırasında ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini öğrendik. Şimdi ise
tahtayı yapılacaklar ve yapılmayacaklar olmak üzere ikiye ayırdık ve cümleler
yazdık. Gönüllü olan arkadaşımız gelecek önce cümleyi okuyacak daha sonra ise
okuduğu cümlenin deprem sırasında yapılacak veya yapılmayacak bir davranış
olduğunu öncelikle bize söyleyecek sonrasında ise uygun yere yapıştıracak.”
denir. Öğretmen “Anlatamadığım bir yer var mı?” diye öğrencilere sorar ve
sorusu olan öğrencilerin sorularını yanıtlar ve etkinliğe geçer.
Öğretmen öğrencilere “Depremin bitmesi için belli bir süre
gerekir arkadaşlar ama maalesef biz bu sürenin ne kadar süreceğini tam olarak
bilemiyoruz. Ancak hepimiz depremin bir süre devam ettikten sonra biteceğini
biliyoruz. O yüzden deprem öncesinde ve deprem sırasında yapmamız gerekenler
olduğu gibi deprem sonrasında da yapmamız gerekenler var arkadaşlar. Öncelikle
deprem bitmeden binadan ayrılmamalıyız. Depremin bittiğinden emin olunca ise
öncelikle herhangi bir yerimiz yaralanmış mı diye kontrol etmeliyiz sonra
deprem çantamızı alıp hızlıca binadan uzaklaşmalıyız ve bulunduğumuz yere en
yakın olan afet sonrası toplanma alanlarına gitmeliyiz.” denir. Sonra ise
öğretmen öğrencilere “. Arkadaşlar deprem sonrasında bizim için AFAD, TÜRK
KIZILAYI ve diğer pek çok sivil savunma ekibi yardımımıza gelir. Bunlardan AFAD
afetten önce hazırlık yapma, afet sırasında yapılması gerekenler için
müdahaleler yapar. Yaralıların enkaz altından kurtarılması ve afetten sonra
yapılacak olan iyileştirme çalışmalarını yapar. Türk Kızılayı ise depremden
sonra bizim için geçici olarak kalınacak yer ve yiyecek ihtiyacımızı karşılar
arkadaşlar. Çocuklar maalesef deprem olunca çok sayıda can ve mal kaybı
gerçekleşebilir. Bunu önlemek hepimizin elinde. Eğer biz depreme karşı bilinçli
olursak bu kayıpların önüne geçebiliriz.
III. Değerlendirme Bölümü
Öğretmen “Evet arkadaşlar artık depremden önce, deprem
sırasında ve deprem sonrasında neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunlara
ilave olarak deprem anında ne yapmamamız gerektiğini de öğrendik. Ayrıca Afad
ve Türk Kızılayının neler yaptığını ve bizim için ne kadar önemli olduklarını
hep beraber öğrendik. Şimdi ise sizinle son bir etkinlik yapmak istiyorum.
Tahtayı; Depremden Önce Yapılacaklar ve Depremden Sonra Yapılacaklar olarak
ayırdık. Öğretmen masanın üzerinde ise ters çevrilmiş yazılar var. Gönüllü olan
arkadaşımız, önce gelip öğretmenler masasından bir kart alacak ve yüksek ses
ile okuyup okuduğu kartın hangi bölgeye ait olduğunu düşünüyorsa o bölgeye
yapıştıracak arkadaşlar. Anlatamadığım bir yer var mı?” diyerek öğrencilerin
anlamadığı yer varsa onları tamamlar ve etkinliğe geçilir.
Etkinlik bittikten sonra ise “Çocuklar öncelikle hepinizi
tebrik ediyorum. Hepiniz depreme karşı bilinçli birer öğrenci oldunuz. Son
olarak sizden bugün öğrendiklerinizi ailenize de anlatmanızı istiyorum.”
dedikten sonra öğretmen dersi bitirir.
Hayat bilgisi dersi doğal afetler konusu ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Doğal afetlerden deprem konusunun öğrencilerin yada çocuklarin hatta yetiskinlerin bile eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gereken bir konu bence güzel bir plan olmuş ama keske diğer doğal afetlerde planda olsaydi
SilEmeğinize sağlik
çok güzel bir ders konusu çünkü ülkemiz bu konularda çok sık sıkıntılar yaşamıştır o yüzden çocuklarımızın ve bireylerin daha iyi bilinçlenmesi gerekmektedir
SilHocam öğrencilerin bu yaşta acil durumlar için bilinçlendirilmesi çok güzel. Şuan eminim ki birçok insanın evinde bulunmuyor. Ama çocukların ailelerine bu konu hakkında yardım alirlarsa onlarda birer çanta edineceklerdir.
SilCasino Poker Tournaments - The Complete List of the Best Poker
SilTournaments from Poker Tournaments and 할리우드배우노출 Casino Tournaments at Casino PokerTournaments.org Top 코인갤러리 Texas Holdem Tournaments 케이 뱃 – List 피망 포커 apk of Best Texas Holdem Tournaments. 승인전화없는 토토사이트