Matematik dersinde açılar konusunu işledik. Öğrencilerden açı modellerine örnekler vermelerini istedik. Öğrencilerden açı modellerini çizmelerini istedik. En son olarak öğrencilerden açıları sınıflamalarını istedik.
Matematik Açılar Ders Planı
Matematik dersi açılar konusu ders planı ile ilgili materyal görselleri planın sonunda yer almaktadır.I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Matematik
- Sınıf: 3. Sınıf
- Konu: Açılar
- Süre: 40 dk.
Yöntem ve teknikler
Kaynaklar
MEB 2. Sınıf Matematik Kitabı
Araç ve Gereçler
Materyaller, etkinlik kağıtları, akıllı
tahta
Kazanım/Hedefler
- Açıya, çevresindeki modellerden örnekler verir.
- Açıyı modelleri ile çizer.
- Dik açıya çevresindeki modellerden örnek verir ve çizer.
- Açıları sınıflandırır.
II. Dersin İşlenişi Bölümü
A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri
Dikkat Çekme
“Merhaba çocuklar, nasılsınız bugün?” diye
sorularak öğrencilerle sohbet edilir. Ayrıca sınıfa getirilen materyaller ile
öğrencinin dikkati çekilir.
Güdüleme
Öğrencilere “Bugün sizinle yeni bilgiler
öğreneceğiz. Öğrendiğimiz bu bilgiler
ile yeni yeni sorular çözebileceksiniz” der.
Gözden Geçirme
Öğrencilere sorulan “Günlük hayatta sıkça
kullandığımız açı kelimesi size neyi çağrıştırıyor? Diye sorulduktan sonra
cevap veren öğrencilerin dinlenmesi cevap bulunamaması halinde ise bugün bu
konuyu işleyeceklerinin söylenmesi.
Derse geçiş
Öğrencilere “Ne dersiniz çocuklar bu açı
kavramını hep beraber öğrenelim mi? diye sorulur. Ardından derse geçilir.
B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri
“Merhaba çocuklar, nasılsınız bugün?” diyerek öğrencilere
soru sorulur ve onlarla sohbet edilir. Sonra ise “Bugün sizinle yeni bilgiler
öğreneceğiz ve öğrendiğimiz bu bilgiler ile yeni yeni sorular çözebileceksiniz”
der.
Daha sonra ise öğrencilere “Günlük hayatta karşımıza çıkan
açı kelimesi size neyi çağrıştırıyor? Herhangi bir fikri olan var mı?” diye
sorulur. Eğer öğrencilerden cevap veren olursa öğrencilerin verdiği tanımlardan
cevaba ulaşılmaya çalışılır. Eğer öğrencilerden cevap veren olmazsa “Açının ne
olduğunu hep beraber öğrenelim mi?” denir. Cevap alındıktan sonra akıllı
tahtadan açılan sunumdan “AÇI” kavramının kapsamlı bir tanımı yapılır. Daha
sonra öğrencilere açının ne olduğu hakkında sorular sorulur eğer anlaşılmayan
bir nokta varsa tekrar edilir.
Daha sonra ise öğrencilere “Havalar ısındı artık değil mi?”
diye sorulur. Öğretmen “Ben sizin yaşlarınızdayken kağıttan yelpaze yapıyordum.
Eminim ki aranızda yapanlar hala vardır. Şimdi hep beraber kağıttan yelpaze
yağalım mı? diye sorulur. Sonra ise bütün öğrencilere kağıt dağıtılır ve
yelpazeler oluşturulur. Yelpazeler bittikten sonra öğretmen öğrencilere
“Çocuklar yelpazeyi salladığımızda oluşan rüzgarın şiddeti ile açı arasında bir
bağlantı olabilir mi?” diye sorulur. Öğrencilerden cevap alındıktan sonra “Evet
çocuklar yelpaze de açıya örnek oluşturur.” diye söylenir. Daha sonra ise
öğretmen “Peki çocuklar çevrenizde yelpaze gibi açıya örnek oluşturabilecek
başka modeller var mı?” diye sorulur. Öğrencilerin cevaplarından sonra tahtaya
yapıştırılan güneş ve saat modeli öğrencilere tamamlattırılır.
Daha sonra ise öğrencilere “Evet çocuklar sizinle açı
kelimesinin ne anlama geldiğini ve neyi temsil ettiğini öğrendik. Peki sizce
“DİK” kelimesi size neyi çağrıştırıyor?” diye sorulur. Öğrencilerin cevapları
alındıktan sonra ise Dik Açı için açılan sunumla beraber Dik açının ne anlama
geldiği öğrencilere anlatılır. Sonra ise öğrencilere “Çevrenizde dik açıya
örnek olabilecek neler var?” diye sorulur. Daha sonra ise Güneş ve Saat
modellerinde dik açı bulundurulur. Öğrencilerin kavram hatasına düşmesi
engellenir ve konunun tam olarak anlaşıldığından emin olunduktan sonra Dik
açının kollarının birbirine yakınlaştırılması sonucu aradaki açının nasıl
değiştiği sorulur. Eğer ki öğrenciler hala cevabı bulmakta zorluk yaşıyorsa
öğrencilere yelpaze örneğinden yola çıkarak “Evet arkadaşlar yelpazeleri
sallayın yüzünüze doğru rüzgarı hissedin” denir. Sonra ise “Şimdi yelpazenin
iki kenarını birbirine doğru yakınlaştırın. Sonra yine yüzünüze doğru sallayın
ve rüzgarı hissedin. Sizce ilk rüzgarın mı şiddeti daha yüksekti yoksa ikinci
rüzgarın mı?” diye sorulur. Öğrencilerden cevap alındıktan sonra dik açı
modelinden öğrencilere yelpaze örneğinden yola çıkarak “Evet arkadaşlar
yelpazeleri sallayın yüzünüze doğru rüzgarı hissedin” denir. Sonra ise “Şimdi
yelpazenin iki kenarını birbirine doğru yakınlaştırın. Sonra yine yüzünüze
doğru sallayın ve rüzgarı hissedin. Sizce ilk rüzgarın mı şiddeti daha yüksekti
yoksa ikinci rüzgarın mı?” diye sorulur. Öğrencilerden cevap alındıktan sonra
Dik açı modelinden yola çıkılarak “Peki çocuklar sizce dik açının kollarını
birbirine yaklaştırırsam aradaki açı ne olur?” diye sorulur. Öğrencilerden
cevap alındıktan sonra “Evet çocuklar dik açıdan küçük olan açılara DAR açı
diyoruz. Dar açı olabilmesi için açımızın 90 derecen küçük olması gerekiyor.” denir.
Sonra ise öğrencilere “Çocuklar ben dik açının kollarını birbirinden
uzaklaştırsam sizce arada oluşan açı nasıl değişir?” diye sorulur. Gelen
cevaplardan hala anlaşılmadığı düşünülürse bir önceki yelpaze örneğinden yola
çıkılıp tekrardan anlatılır. Sonra ise “Evet çocuklar gördüğünüz gibi dik
açıdan daha büyük olan açılara GENİŞ açı denir.” denir. Sonra ise öğrencilere
“Peki arkadaşlar ben bu dik açının kollarını daha da açarsam ne olur?” diye
sorulur. Öğrencilerden cevap alındıktan sonra “Evet çocuklar biz doğru şeklinde
olan açılara doğru açı diyoruz.” denir.
Daha sonra ise Açı- İnsan oyunu oynanır. Açı- İnsan oyunu;
İnsan uzuvlarıyla açıları taklit etmedir. Oyun için sınıf iki gruba ayrılır ve
tahtaya ikişerli gruplar halinde 4 öğrenci çıkartılır. Tahtaya çıkan
öğrencilerin ikisinde yönerge olacak ve bu yönergeyi grup arkadaşına yaptırmaya
çalışacak. Verilen yönergeleri tamamlayan ilk grup bir puan kazanacak ve en çok
puanı alan grup birinci olacak.
Daha sonra ise Eşini Bul oyunu oynatılır. Eşini bul oyununda çeşitli yazı ve açıların bulunduğu kağıtlar tahtaya ters bir şekilde yapıştırılır. Sınıf tekrar iki gruba ayrılır ve tahtaya gelen öğrenci bir açı ile buna denk gelen kelimeyi bulmaya çalışacak. İki tane açı bulan veya iki tane kelime bulmak sayı getirmeyecektir. En çok ikili eşleştirmeleri yapan grup oyunu kazandırır.
Matematik dersi açılar konusu ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Açilar konusunuj anlaşilmasi ve ne net bir şekilde zihinde oturtulması biraz zor olduğunu düşünüyorum ama yaptiginiz ders planinda somut şeyler kullanarak konuyu kolaylaştirmişsiniz
YanıtlaSilTeşekkürler
Matematik açılar ders planı hazırlarken görsel materyallere yer vermeniz konunun öğretimi açısından oldukça faydalı. Bu yolla bilgiler daha kalıcı oluyor.
YanıtlaSiluygulamalı ve örnekli güzel bir matematik acılar ders planı olmuş
YanıtlaSilAcılar larla ilgili kafamızda soru işareti kalmadi.Mantigi çok basit .Okulda anlayamayan öğrenciler ve veliler için faydalı bir site . Buradan öğrenip çocuklarına yardımcı olabilir herkes diye düşünüyorum..
YanıtlaSilmükemmel bir sitesiniz. Aradığım herşeyi bulabiliyorum :)(:
YanıtlaSilAçılar konusunu gorsellerle güçlendirmeniz ogrencilerin ezber yerine uygulanabilirligi gormesi acisindan cok cok onemli. Emeginize saglik.
YanıtlaSil