Matematik dersinde doğal sayılarla çarpma işlemleri yaptık. Üç basamaklı doğal sayılarla iki basamaklı doğal sayıları çarptık.
Matematik Doğal Sayılarla Çarpma İşlemleri Ders Planı
I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Matematik
- Ünite: Sayılar ve işlemler
- Konu: Doğal sayılarla çarpma
- Süre: 40 dk.
Yöntem ve teknikler
Sözlü anlatım
yöntemi, yazılı anlatım yöntemi, soru-cevap tekniği, sesli okuma tekniği, beyin
fırtınası tekniği
Kaynak, araç-gereç, materyal
Rakam
kartları, rakam torbaları
Hedefler
Üç basamaklı doğal
sayılarla iki basamaklı doğal sayıları çarpar.
II. Dersin İşleniş Bölümü
A- Hazırlık/Giriş etkinlikleri (Yaklaşık 1/4 süre)
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)
Öğretmen
sınıfa elindeki torbalarla girer.
Güdüleme-İstekli Kılma
Bu dersten sonra
farklı basamaktaki sayıları çarpabilecekleri söylenir.
Gözden Geçirme
Öğrencilerin ön
bilgilerini harekete geçirmek için çarpım tablosundan bazı sorular sorulur.
Hedef-Davranışı Söyleme
Bugünkü
dersimizde üç basamaklı sayılar ile iki basamaklı sayıların çarpımını
öğreneceğiz.
Geçiş-Açıklama
Öğretmen torbalardan kart
çekerek öğrencilere örnek birkaç tane soru çözer.
B- Geliştirme sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)
Öğrencilerin çarpım tablosunu hatırlamaları
için daha önceden hazırlamış olduğu torbalardan rakamlar çekerek tek basamaklı
çarpma işlemi soruları sorar. Öğrencilere çarpım tablosunu hatırlattıktan sonra
üç basamaklı sayılarla iki basamaklı sayıları çarpımını anlatmak için öğretmen
torbadan kendisi üç tane rakam çekerek üç basamaklı sayı oluşturur ve tahtaya
yazar. Ardından iki tane daha rakam çekerek iki basamaklı sayı oluşturur ve
bunu da tahtaya daha önce yazmış olduğu üç basamaklı sayının altına yazar.
Sesli bir şekilde öğrencilere sayıları okur ve çarpma işleminde yazılacağı
yerleri gösterir. Öğrencilere çarpma işleminin kurallarına uygun bir şekilde
çözümünü sınıfa anlatır. Bu işlemi öğretmen birkaç defa daha tekrarlar.
Herkesin anladığından emin olduktan sonra öğrencilerden bir kişi seçilir ve
aynı şekilde rakamlar çekilerek üç basamaklı ve iki basamaklı sayılar
oluşturması istenir. Oluşturduğu bu sayıları çarpma işleminin kurallarına uygun
bir şekilde çözmesi istenir. Bu işlem sınıfın diğer öğrencileri tarafından da
tekrarlanır. Oluşan örneklerin defterlerine yazmaları istenir.
UYARI
Torbadan çekilen rakamlar yüzler, onlar ve birler basamağını temsil edeceği için yüzler basamağı için torbadan “sıfır” çeken bir öğrenci olursa çektiği rakamı yüzler basamağına yazıp yazamayacağı öğrenciye ve sınıfa sorulur. Cevap doğrultusunda neden yazılamayacağı sınıfça tartışılır. Bu durum üç basamaklı sayılar için geçerlidir. Aynı durum iki basamaklı sayılarda onlar basamağı için de geçerlidir. Eğer öğrenciler yüzler ya da onlar basamağı için “sıfır” çekmezse öğretmen kendisi yüzler ve onlar basamağı için sıfır çekersek ne olurdu diye sorarak sınıfın düşünmesini sağlar. Son olarak öğrencilerden gelen cevaplar doğrultusunda cevapları toparlayarak açıklar.
C- Sonuç etkinlikleri (Süre 2-5 dakika)
Özetleme
Derste yaptıklarımızın
üzerinden geçilir.
Tekrar Güdüleme
Gelecek dersin kazanımı
hakkında bilgilendirilir.
III- Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)
Üç basamaklı sayılar ile iki basamaklı sayıların çarpma işlemlerinin bulunduğu fotokopi (Ek-1) öğrencilere dağıtılır. Dersin bitmesine kalan süreye göre fotokopi çözülür. Dersin bitmesine bir dakika kala geriye kalan çözülmeyen sorular ödev olarak verilir.
Ders planlarınız ve hazırladığınız materyaller çok güzel. Ama keşke her konu için yapsanız😔 örneğin zihinden toplama işlemi ile ilgili.
YanıtlaSil