"H-h" sesini 1. sınıf öğrencileriyle birlikte materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.
1. Sınıf H Sesi Öğretimi Ders Planı
Türkçe dersi h sesi öğretimi ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır.
I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Türkçe
- Ünite: Ses Esaslı İlk Okuma Yazma
- Konu: "H" harfi
- Süre: 40 dakika
Yöntem ve teknikler
Ses temelli cümle yöntemi, sunuş ve
buluş yoluyla öğretim, soru cevap, gösterip yaptırma
Kaynak, Araç-Gereç, materyaller
- Önceden öğrenilmiş seslerin içine atılması için ses çantası
- Öğrenilmiş seslerin yazlı olduğu kartlar
- Sesin hissettirilmesi aşamasında ki video
- Hece öğretimi için yazılmış sesli harfler
- Kelime öğretimi için mukavvaya yazılmış heceler
- Sesin başta-ortada-sonda hissettirme aşamasında kullanılacak resimli çubuklar
- Cümle oluşturmak için kullanılan kutu
- Çalışma kağıtları
Hedefler
- Hikayelerde anlatılan “h” sesini ayırt eder.
- ”H” ve “h” sesini tanır.
- ”H” ve “h” harfinin yazılışını öğrenir.
- ”H” ve “h” harfi ile hece, cümle ve metin kurar.
II. Dersin İşleniş Bölümü
A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri (Yaklaşık 1/4 süre)
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)
“Günaydın çocuklar!
Nasılsınız bugün?’’ denilerek çocuklarla sohbet edilir. Bugün sizlerle yeni
bilgiler öğreneceğiz denir. Bugün ki sesi öğretmek için uzaklardan birinin geleceğini
söyler. Çocuklar merak eder ve haydi onu çağıralım mı diye çocuklara soru
sorar.
Güdüleme-İstekli Kılma (Neden Öğrenilmeli?)
Okuma ve yazma
için sürekli ilerlediklerini artık git gide okuma ve yazmayı öğrendikleri
söylenir. Öğretmen öğrencilere video izletir. Daha
sonra hangi harfi öğreneceğiz diye sorar.
Gözden Geçirme
Önceden öğrenilmiş sesleri öğretmen haydi
tekrar edelim diyerek öğrencilere söyler. Önceden yazılmış harfler sınıfla
birlikte yüksek sesle tekrar edilir. Daha sonra ses çantasına atılır.
Hedef-Davranışı Söyleme
Bugün yeni bir ses öğreneceğiz
denir ve bu dersten sonra ses çantamıza bir ses daha ekleyeceğiz çocuklar
denir.
Geçiş-Açıklama
Dersin işlenişine dışarıdan gelen bir
misafirimiz var denir. Küçük bir anlatımdan sonra çağırılır. Ve derse geçiş
işlemi başlar.
B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)
Merhaba çocuklar
denilerek derse başlanır. Bugün yeni bir ses öğreneceğiz. Fakat bu sesi
öğrenmeden önce önceden öğrendiğimiz sesleri tekrar edelim mi? Denilir. Önceden
öğrenilen sesler tekrar edilir. Öğretmen tahtanın oraya gelince merhaba çocuklar sizlere bugün yeni bir ses öğreteceğim
size bir de hediye getirdim der. Sesi öğretmeden önce sizlere küçük bir video
hazırladım. İlk önce onu izleyelim der. Video izlendikten sonra H sesini ilk
önce öğretmen söyler daha sonra hep beraber sınıfla söylenir. Söylendikten sonra
h sesinin yazımı tahtada gösterilir. Haydi şimdi herkes ellerini havaya
kaldırsın birde havada çizelim denir. Havada da çizildikten sonra hecelere
geçilir. Tahtaya önceden yapıştırılmış olan sesler vardır. Ortasında da h sesi
olan diğer sesleri h sesi ile birleştirilir. Sırayla tahtaya kalkan çocuklar
ilk önce 2 sesi birleştirerek hece oluştururlar. Oluşturdukları heceyi yüksek
sesle okurlar ve tahtada yazarlar. Hece oluşturma işi tamamlandıktan sonra
öğretmen ha-he-ho oyununu oynayalım mı çocuklar diyerek sınıfa sorar. Tahtaya
4-5 gönüllü öğrenci çağırılır. Bir ebe seçilir ebe ha diyerek oyundaki bir
kişiyi seçer seçilen kişi he diyerek eğilir. Yanındaki iki kişi ho diyerek
arkadaşını işaretler işaretlenen kişi tekrar ebe olur. Oyun bittikten sonra öğretmen tekrar söze girerek benim de sizler yaşında bir oğlum var der ismi haydar
o da bugün gelecekti fakat çok hasta o yüzden gelemedi. Onun hastaneye gitmesi
gerektiği için benim yardıma ihtiyacım var der. Diğer öğretmenler haydi
çocuklar Haydar’ı hastaneye götürelim der ve önceden hazırlanmış etkinlik
tahtada gösterilir. Öğretmen hece hece ayrılmış kelimeleri birleştirerek haydar
ile hastane arasında köprü yapılmasını ister. Tahtaya gönüllü öğrenci çıkararak
heceleri birleştirmesi ister birleştirilen heceler sınıfta yüksek bir sesle
okunur ve öğrenci yan tahtada oluşturmuş olduğu kelimeyi yazar. Ve
öğrencilerden deftere yazmasını ister. Gönüllü öğrencilere başta-sonda-ortada
oyunu için çubuklu resimler dağıtılır. Dağıtılan resimler öğrenciler bu ne
olabilir siye sorulur. Daha sonra başta mı ortada mı sonda mı? Diye sorulur.
Cevaplar alındıktan sonra sınıfa ‘’doğru mu’’ diye sorulur. Kelime aşaması
bittikten sonra cümle aşaması için öğretmen sınıfı 2’ye ayırır. Birinci grup ha grubu diğer
grup ise ho grubu der. Ve gruplardan çağrılmış olan gönüllü öğrenciler bir
kelime seçmelerini istenir. Seçilen kelimelerden en az 2 kelimelik cümle
oluşturmaları istenir. İlk oluşturan kişiden parmak kaldırmasını ve cümlesini
sınıfa söylemesi istenir. Söylediği cümleyi tahtaya yazar ve diğer öğrenci
çağırılır. Söylenilen cümlelerin deftere yazılması istenir. Daha sonra herkese
cümle metni dağıtılır ve gönüllü öğrencilerden birer sıra okunması istenir ve
metin sırayla okunarak bitirilir. En sonun hep beraber okunur. Metnin bir de
öğrenciler tarafından yazılması istenir. Ders bitimine doğru çalışma kağıtları
verilir. Bunları evde yapınız denerek ders sonlandırılır.
C. Sonuç Etkinlikleri (Süre-2-5 dk.)
Özetleme: Ders bitimde hangi harfin öğrenildiği sorulur. Hep
beraber ses tekrar edilir.
Ödev: Hece oluşturma, kelime tamamlama ve yazma, metin okuma
ve yazma ile ilgili çalışma kağıtları verilir.
Tekrar Güdüleme: Gelecek ders yeni bir ses daha öğreneceğiz
arkadaşlar denir. Sürpriz denilerek onlar meraklandırılır.
III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)
Öğrencilere dağıtılan çalışma kağıtları değerlendirilir.
Ders içinde ara değerlendirmeler ile öğrencilerin eksikleri tamamlanır.
Dersin içerisinde kullanılan materyaller ve etkinlikler
Türkçe dersi h sesi öğretimi ders panı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Teşekkürler hocam
YanıtlaSilBen var ya kızıma öğretirken nasıl zorlanmıştım sağolun çok güzel anlatmışsınız
YanıtlaSilaaaa ^_^aramızda öğretmen varmış yeni farkettim <3
YanıtlaSilÇok faydalı oldu
YanıtlaSilSupersiniz
YanıtlaSilÇok teşekkürler.Evde de h sesi öğretimi ders planı uygulanabilir bence...
YanıtlaSilBir H sesinin öğretilmesi bile ne kadar detaylıymış. Bize nasıl öğretmişlerdi hiç hatırlamıyorum. Ama bu yöntemlerle çocuklar eğlenerek öğrenebilir.
YanıtlaSilÇok detaylı bir anlatım ve çalışma olmuş.H harfini yiğenime öğretmek için faydalanıcam.
YanıtlaSilAçıklamalı detaylı anlatım için teşekkür ederim.
YanıtlaSilOğlum seneye 1. Sınıfa başlayacak ve sayende çok daha bilgiliyim öğretim konusunda teşekkür ederim
YanıtlaSilElinize sağlık bilgilendirme için
YanıtlaSilVay be sadece bir 'h' harfini öğretebilmek için bu kadar detaylı bir yazı görmemiştim.
YanıtlaSilZamanında nasıl öğrenmişim hayret ediyorum şimdi bakınca. İyi ve ilgili bir Sınıf öğretmenine denk gelmek çok çok önemli
YanıtlaSil:) teşekkürler çocuklara öğretirken faydalanırız saygılar.
YanıtlaSilteşekkürler güzel bir paylaşım olmuş
YanıtlaSilFaydalı bir içerik olmuş teşekkürler.
YanıtlaSilKardeşime öğretirken gerçekten çok işime yaradı kaynak olarak , detaylı bir yazı tebrik ederim.
YanıtlaSilÇocuk olup H sesini öğrenesim geldi.
YanıtlaSilBoşuna demiyoruz ; Türkçe diller arasında en zor olanı diye :) Kelime kelimeyi,harf harfi açıyor :)
YanıtlaSilTekrar merhaba arkadaşlar. Bu paylaşımınıza yorum yapmıştım ama şimdi farklı bir konu için buradayım. Az önce son paylaşımımızda sizi mimledik.Konu için bizim blogdan bilgi alabilirisiniz. Mim görevini size devrediyoruz ve cevaplarınızı merakla bekliyoruz.
YanıtlaSilgüzel ve bilgilendirici bir paylasım olmus
YanıtlaSilBizim zamanımızda böyle anlatan siteler yoktu yeni nesil çok şanslı bu konuda
YanıtlaSilÖğretmenler ve aileler için harika bir fikir olmuş facebook ta paylaştım sevgiler.
YanıtlaSilKuzenim bu sene 1. Sınıfa başladı.Sayende çok daha bilgiliyim öğretim konusunda teşekkür ederim
YanıtlaSilN sesi için de bu şekilde hazırlanmış bir ders planınız var mı acaba?
YanıtlaSil