"Z-z" sesini 1. sınıf öğrencileriyle birlikte materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.
1. Sınıf Z Sesi Öğretimi Ders Planı
Türkçe dersi z sesi öğretimi ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır.
I. Biçimsel Bölüm
- Dersin adı: Türkçe
- Sınıf: 1. Sınıf
- Süre: 40 dk.
- Kazanım: Z harfinin öğrenimi
Öğretme öğrenme yöntem ve teknikler
Sunuş yoluyla öğrenme,
anlatım tekniği, soru-cevap
Kaynak, araç-gereç, materyal
Z harfi yazım yönleri afişi,
kılavuz çizgi kartonu, hece kartları, mıknatıslı Z harfi, sesli harfler ve Z harfi,
pipetle cümle kurma oyunu, Z harfli taç, video
II. Dersin İşleniş Bölümü
Hazırlık giriş etkinlikleri
Dikkat çekme
Video izlenir tahtaya afiş asılır, Z sesli
taç takılır,
Güdüleme
"Daha önce öğrendiğimiz harflere bir tane daha
ekleyip bir sürü kelime yazacağız." denir
Hedef davranışı söyleme
Bugün sizce hangi harfi
öğreneceğiz sorusu sorulur. Cevaplar alındıktan sonra sizin de söylediğiniz
gibi Z sesini öğreneceğiz denir.
Geçiş açıklama
Size hazırladığımız etkinliklerle Z
sesini öğreneceğiz, oyunlar yarışmalar yapacağız denir.
Geliştirme
Merhaba çocuklar şimdi sizinle bir video
izleyeceğiz denir. Video izlendikten sonra öğrencilere sizce bugün hangi sesi
öğreneceğiz sorusu sorulur. Öğrencilerden cevap alınır. Z sesi afişi yardımıyla harfin yazım yönleri gösterilir. Öğrenciler önce sağ sonra sol elle
harfi havada yazarlar. Z sesi çalışma kağıdı tüm sınıfa yaptırılır. Bir satır büyük ve
bir satır küçük Z harfi defterlere yazdırılır.
Daha önce öğrendiği sesli harflerle Z harfini birleştirerek
hece oluşturur. Daha sonra sesli harfler aynı hizada yere yapıştırılır. Z harfi
gönüllü bir öğrencinin ayağına yapıştırılır. Bir sağa bir sola zıplayarak
oluşturduğu heceleri sınıfta seslendirir. Heceleri defterlere yazmaları
istenir. Sınıf iki gruba ayrılır. Birer tane gönüllü öğrenci alınır. Öğretmen
tahtanın ortasında sağında birinci solunda ikinci grubun gönüllüleri olacak
şekilde durur. Çocuklardan onlara verilecek süre içinde Z harfi bulunan 3
harfli hece oluşturmaları istenir. En çok hece oluşturan grup puan kazanır. Bu
şekilde birkaç tur yapılır. Kazanan grup alkışlanır.
Ek'teki heceler tahtaya patafiks ile yapıştırılır. Gönüllü
öğrenciler tarafından eşleştirilir. Tahtada anlamlı kelimeler oluşturulur.
Çıkan öğrenciler tahtaya diğer öğrenciler defterlerine yazarlar. Ek'teki yarışma
yapılır.
Tahtanın önüne iki sıra çekilir yaklaşık bir metre ara
olacak şekilde iki sıra daha yerleştirilir. Birinci gruptaki kelimeler
karıştırılarak dizilir. Öğrenciler pipetle kelimeleri alarak boş olan sırada
kurallı cümle oluşturur cümleyi önce oluşturan kazanır. Cümle yüksek sesle
okunur. Herkes defterine geçirir. Birkaç tur tekrarlanır. Etkinlik
kağıtları dağıtılır. Metin okutulur ve yazdırılır. Etkinlik kağıtlarının arka sayfası ödev
verilir.
Daha sonra zarflar içine birer resim konur. Öğrencilerden resimlerle
ilgili hikaye yazmaları istenir. Yazdıkları hikayelerin okunmasını istiyorlarsa
sınıftaki posta kutusuna atmaları söylenir. (Bu etkinlik ödevdir)
Bugünlük dersimizin sonuna geldik deyip ders sonlandırılır.
Dersin içerisinde kullanılan materyaller ve etkinlikler
Türkçe dersi z sesi öğretimi ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Faydalı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık
YanıtlaSil1. sınıf z sesi öğretimi ders planında görsel materyaller kullanmak gerçekten çok önemli. Öğrenme kalıcı hale geliyor. Özenle hazırlanmış bir ders planı. Tebrikler...
YanıtlaSilSesleri öğrenmek ne kadar zor.
YanıtlaSil4 yaşındaki oğlum sayenizde tüm alfabeyi öğrendi çok teşekkürler!
YanıtlaSilZ sesi en kolay seslerden
YanıtlaSilBenim anlamadığım neden bu kadar kolay çıkan sesi harf öğretiminde en başlara koymazlar?
Plan ve işleniş için teşekkürler
Kızım birinci sınıfta yön en çok zorlandığı ve ters yazdığı harftir Z harfi
YanıtlaSilteşekkürler çok yararlı oldu
YanıtlaSilBir sesi ögretmek nekadarda zormuş birsürü metalyel kullanıyorsunuz . Valla brovo sabır ve emek veriyorsunuz.
YanıtlaSilBöyle şeyler yapıp öğretmen adaylarına yardımcı olduğunuz için teşekkürler
YanıtlaSil👍
YanıtlaSil