Hayat bilgisi dersinde geri dönüşüm konusunu işledik. Öğrencilere geri dönüşüm bilincini kazandırmaya çalıştık ve geri dönüşümü yapılacak maddeleri ayırt etmelerine yardımcı olduk.
Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Ders Planı
Hayat bilgisi dersi geri dönüşüm konusu ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır.
I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Hayat Bilgisi
- Sınıf: 1. Sınıf
- Ünite: Doğada Hayat
- Konu: Çöp Değiliz
- Süre: 40 dakika
- Kazanım: Geri dönüşümü yapılacak maddeleri ayırt eder. (1.6.5)
Yöntem ve teknikler
Sözlü anlatım, Tartışma yöntemi, Soru cevap tekniği, Beyin fırtınası tekniği, İşbirlikli öğrenme, Sunuş yoluyla öğretim,Kullanılacak araç ve gereçler
Eşleştirme Etkinliği Kartları, Şişelerden Yapılmış Geri Dönüşüm Kutuları (Plastik, Kâğıt, Pil), “Bulmaca Etkinliği, Bunları Biliyor musunuz?” KutusuGezi, gözlem, ödev
Çevrelerinde gördükleri geri dönüştürebilir maddeleri gözlemleyip defterlerine yazarlar.II. Dersin İşleniş Bölümü
A. Hazırlık Etkinliklikleri
Dikkat Çekme
Öğrencilerle çöplerle dolu bir çevre fotoğrafı gösterilip fotoğrafta ne gördükleri sorulur.
Güdüleme: Geri dönüştürülebilir maddelerin neler olduğunu
öğrenmek onların artık çöplere değil de geri dönüşüm kutularına atarak tekrar
kullanılmasını sağlayabileceğimizi öğrencilere söyleriz.
Gözden Geçirme
Öğrencilere çöpe attıkları maddelerin neler
olduğunu ve bunları gruplamak istersen nasıl gruplayabileceğimizi sorarak
onlara aslında bu konu hakkında bilgi sahibi olduklarını gösteririz.
Hedef Davranışı Söyleme
Bu dersin sonunda geri dönüşümün ne olduğunu hangi maddelerin geri dönüşümünün yapıldığını öğreneceklerini söyleriz.
Geçiş Açıklama: Tahtada gösterdiğimiz fotoğraftan sonra
öğrencilerin görüşleri alınır ve bu doğrultuda derse geçilir.
B. Geliştirme Etkinlikleri
Derse etrafta çöplerin olduğu bir çevrenin fotoğrafı
gösterilerek başlanır. Çocuklara fotoğrafta ne gördükleri sorulur ve cevaplar
üzerinde tartışılır. Bizim böyle bir çevrenin olmasını engellemek için neler
yapabileceğimiz öğrencilere sorulur ve verilen cevaplar doğrultusunda slogan
hazırlayabileceğimiz öğrencilere söylenir. Sloganın ne olduğunu anlamaları için
birkaç tane slogan örneği gösterilir ve sınıfı 5 gruba ayırıp her gruptan bir
tane slogan hazırlamaları istenir. Hazırladıkları sloganları bir A4 kâğıdına
yazıp süslerler ve sınıf arkadaşları ile bu sloganı paylaştıktan sonra sınıf
panosuna asarız.
Bu etkinlikten sonra öğrencilere çöpe attığımız maddelere ne
ad verdiğimizi sorarız ve öğrencilerden gelen cevaplardan doğrultusunda “atık
madde” kavramına ulaşırız. Çöpe attığımız maddelerin tekrar kullanabilme
ihtimalinin olup olmadığını sorup öğrencilerin görüşlerini alırız. Öğrencilerin
görüşlerinden yola çıkarak bazı maddelerin tekrar kullanılabileceğinden
bahsedilir. Bu maddelerin neler olduğunu yine öğrencilere sorup fikirlerini
alırız. Cevaplar doğrultusunda “kâğıt, metal, pil, yağ, cam, plastik”
maddelerinin tekrar kullanılabileceği ve buna da “geri dönüşüm” adı verildiği
söylenir. Geri dönüşüm sembolü tahtada gösterilir ve öğrencilerden su
şişelerinin veya geri dönüşümü yapılabilen başka bir eşyanın üzerinde bu
maddenin olup olmadığına bakmaları istenir. Üzerinde bu işaret bulunun maddenin
geri dönüşümünün yapılacağından bahsedilir. Bu maddelerin karışık bir şekilde
değil de ayrı ayrı biriktirilmesi gerektiğinden bahsederiz ve tahta da
eşleştirme etkinliğini yaparız. Tahtada göstereceğimiz fotoğraflar yardımıyla
geri dönüşüm aşamaları basit bir şekilde anlatılır. Ardından bulmaca etkinliğini
yaparız. Bulmaca da bulduğumuz sloganı tahtaya yazarız. Sınıfa getirdiğimiz
kâğıt, pil ve plastik geri dönüşüm kutularını öğrencilere tanıtırız artık
sınıfımızda duracağından bahsederiz ve sınıfın bir köşesine geri dönüşüm köşesi
oluştururuz. Sınıfa çöp poşetinin içinde getirdiğimiz kendi topladığımız atık
maddeleri (iyice temizledikten sonra) öğrencilerden geri dönüşüm kutularını
atmalarını isteriz. Ardından öğrencilere geri dönüşüm ile ilgili ilginç
bilgiler verilmek üzere “Bunları biliyor musunuz?” kutusundan kartlar seçip
sınıf ile paylaşmaları istenir. Bu dersimizden sonra da artık her atık maddenin
çöp olmadığı bazı maddeler geri dönüştürülüp tekrar kullanabileceği için geri
dönüşüm kutularına atılmasına gerektiğini söyleyip sınıfımızdaki geri dönüşüm kutularını
kullanmalarını isteriz.
C. Sonuç Etkinlikleri
Özetleme: Bugün dersimizde her maddenin çöp kutularına
atılmayacağını üzerinde geri dönüşüm sembolü olan maddelerin geri dönüştürülmek
üzere geri dönüşüm kutularına atılacağını öğrendiğimizi söyleriz.
Ödev: Öğrencilerin eve gittikleri zaman gün boyu neler tükettiklerini ve tükettikleri maddelerin ambalajında geri dönüşüm sembolü olup olmadığına dikkat etmelerini ve üzerinde geri dönüşüm sembolü olan maddeleri defterlerine yazmalarını isteriz.
III. Değerlendirme Bölümü
Dersin sonunda sınıfa getirdiğimiz geri dönüşüm kutularına
öğrencilerden bazı nesneleri atmalarını isteriz ve nesneleri doğru kutulara
atıp atmadıklarını kontrol ederiz.
Dersin içerisinde kullanılan materyaller ve etkinlikler
Hayat bilgisi dersi geri dönüşüm konusu
ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Güzel fikirleriniz ve paylaşımınız için teşekkür ederim... Selam ve Dua ile ...
YanıtlaSilÇok güzel bir konu üzerinde durmuşsunuz. Yaptığıniz ders planida sınifta uygulanabilecek bir plan.çocuklarin bu konuda daha da bilinçlendirilmesi gerekiliyor.geri dönüşüm kutusu yapılmış planda bence artık geri dönüşüm kutularınin evlere kadar girmesi gerekiyor iste burada yaptiginiz geri donusum kutulari önemli bence çocuklar kendi geri donüşüm kutularini kendileri yapip evde kullanabilir.
YanıtlaSilBu yıl uzun uzun ders planı nasıl yazılır bunu okulda yeterince gördükten sonra bir de burada okumam sanırım bunlardan kurtuluşum yok diye düşünmeme sebep olmaya başladı :)
YanıtlaSilatıkların kullanımı ve geridönüşüm eğitimi için çok güzel bir paylaşım olmuş. tebrik ediyor, yazılarınızın devamını diliyorum.
YanıtlaSilYani kesinlikle çocukların bu konu hakkında bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çevrenin kirliliği çok ağır boyutlarda. Biraz daha duyarlı nesiller yetişmeli. Çok yararlı bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık.
YanıtlaSilGüzel bir etkinlik öğretmen arkadaşlarla paylaşayım 😊
YanıtlaSilsabtk dersinde atık yağ, pil, mavi kapak tarzı geri dönüşüm olayları ile öğrencilerime geri dönüşüm farkındalığı oluşturmaya çalışıyorum.
YanıtlaSilSıfır Atık projesi hayatımıza çok hızla girdi. Bizde iş yerinde ayrıştırma yapıyoruz. Umarım sayenizde bilinçli nesiller yetişir böylelikle
YanıtlaSilGerçekten çok önemli bir konu hatta hayati bir konu. Doğa yalnızca bize değil gelecek nesillere de aittir. Konuya dair planlı ve detaylı yaklaşımınız için teşekkürler...
YanıtlaSilGüzel ve faydalı bir içerik olmuş. Öğretmenlerin işine yarayacak bir içerik olmuş . Bu tür konular da yazı yazmaktan başarılısınız.
YanıtlaSilÖncelikle teşekkürederim. Böyle bir etkinlik kızım ile yapmıştık 1 yıl boyunca biriktirdik. Ve hala devam ediyoruz çok faydalı oldu.Gerçekten herkesin bu metodu uygulaması gerekiyor. En azında pilleri biriktirmeye özen göstermeliler. Doğayı kirletmemeliyiz.
YanıtlaSilelimden geldiğince geri dönüşüme katkıda bulunmaya çalışıyorum, pil, atık yağ, kağıt, plastik, cam kutularına bırakıyorum atıkları
YanıtlaSilküçük yaşlardan itibaren çocukların çevre bilincini arttırmak çok önemli. Çevre bilinci için atık madde eğitimi çevrenin korunması, geri dönüşüm hakkında gelecek nesilleri etkileyecektir. Bu arada site temanız hoşuma gitti. Gayet başarılı. Özellikle renk değiştirmesi ayrıca hoş olmuş.
YanıtlaSilZaten bilinçlendirmeyi bu tip çevre ile bilgilendirmeleri çocuklara çok küçük yaşta aşılamak gerekiyor çünkü çevreden yanlış örnekler görebilir ve aklında kalabilir. Saygılar
YanıtlaSilÇok güzel ve faydalı bi içerik olmuş...emeğinize sağlık 👏
YanıtlaSilNe güzel eğitime dair içerikleriniz var. Tam benlik :) Emeğinize sağlık :)
YanıtlaSilfaydalı bir konu işleme.. çevre bilinci erken yaşlarda edinilir, ağaç yaşken eğilir misali..
YanıtlaSilBence artık geri dönüşüm kutularını çocukların evde yapması gerekir. Evlere kadar girmesi gerekiyor bence geri dönüşümün
YanıtlaSilNe kadar emek veriyorsunuz öğrencileriniz çok şanslı mesleğini seven değerli öğretmen arkadaşım.
YanıtlaSil