Matematik dersinde uzunlukları ölçme konusunu işledik. Nesneleri uzunlukları yönünden karşılaştırarak ilişkilerini belirttik. Bir nesnenin uzunluklarına göre sıralanmış nesne topluluğu içindeki yerini belirledik.
Matematik Uzunlukları Ölçme Ders Planı
Matematik dersi uzunlukları ölçme konusu ders planı ile ilgili materyal görselleri planın sonunda yer almaktadır.I. Biçimsel Bölüm
- DERS: Matematik
- ÜNİTE: 6. ünite
- KONU: Uzunlukları ölçme
- SINIF: 1. Sınıf
- SÜRE: 12 ders saati
Yöntem ve teknikler
Düz Anlatım,
Soru-Cevap, Eğitsel Oyunlar, Beyin Fırtınası
Kaynak, Araç-Gereç, Materyal
PowerPoint
Sunusu, Farklı Uzunluklarda Nesneler, Renkli Fon Kartonundan Kesilmiş Farklı
Uzunlukta Şeritler, MEB Ders Kitabı
Hedefler
- Nesneleri uzunlukları yönünden karşılaştırarak ilişkilerini belirtir.
- Bir nesnenin uzunluklarına göre sıralanmış nesne topluluğu içindeki yerini belirler.
II. Dersin İşlenişi Bölümü
A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri ( Yaklaşık 1/4 süre)
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)
İlk önce
öğretmen sınıfa farklı uzunluklarda nesnelerle girer. Çocukların dikkati
öğretmene çekilir.
Güdüleme-İstekli Kılma (Neden Öğrenilmeli?)
Öğretmen,
öğrencilere uzunlukları öğrenmenin ne işe yarayacağını anlatır. Örneğin bu
konudan sonra Beden Eğitimi dersinde
arkadaşlarıyla boy sırasına rahatlıkla geçebileceklerini söyler.
Gözden Geçirme
Soru-cevap şeklinde
gerçekleşir. Öğrencilere uzunluk ve kısalık kavramlarının ne çağrıştırdığı
sorulur.
Hedef-Davranışı Söyleme
Öğretmen
öğrencilere “Bu dersin sonunda nesneleri uzunluk ve kısalıklarına göre
sıralayıp karşılaştırabileceksiniz.” der.
Geçiş-Açıklama
Öğretmen öğrencilere “Hadi
çocuklar şimdi getirmiş olduğum nesneleri inceleyelim.” der.
B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)
Öğretmen, kazanımları öğrencilere söyler ve
onlara bir resim gösterir, bu resimde neler gördüklerini sorar. Öğrencilere
uzun ve kısa kavramlarını onlara doğru sorular yönelterek buldurur. Daha sonra
kazanımda geçen uzunluk kavramının onlara neler çağrıştırdığı sorulur. Alınan
cevaplardan yola çıkarak uzunluk kavramını beyin fırtınası yöntemiyle hep
birlikte tanımlarlar. Daha sonra öğretmen herkesten yanındaki malzemelerle bir
uzun bir de kısa modeli oluşturmasını ister ve örnek olarak kendi modelini
sınıfa gösterir. Sonra yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sınıfa sorar ve
gönüllü bir öğrenciden kendi modelini sınıfa göstermesini ister. Daha sonra
oyuna geçilir. Öğrencilere Şaşırtma oyunu oynatılır. Farklı hayvanların
isimleri verilerek uzun olan hayvanın ismi söylendiğinde ayağa kalkmaları, kısa
hayvanın ismi söylendiğinde ise oturmaları istenir. Bu aşamadan sonra uzun kısa
kavramını öğrenci en iyi şekilde kavradıktan sonra, uzundan daha uzun bir nesne
gösterilir ve bunun nasıl adlandırıldığı öğrencilere sorulur. “Daha uzun”
cevabı alındıktan sonra kısadan daha kısa bir nesne gösterilir ve bunun nasıl
adlandırılabileceği öğrencilere sorulur. “Daha kısa” cevabı alındıktan sonra
tekrar Powerpoint sunusuna geçilir ve bu kez daha uzun, daha kısa etkinlikleri
öğrencilere yaptırılır.
Öğretmen: ‘Çocuklar nesneleri uzundan
kısaya sıralamayı öğrendik. Şimdi beraber bir örnek daha yapalım. Elimde görmüş
olduğunuz şeritleri sıralayalım.’ der. Sınıftan bir gönüllü seçilir. Tahtaya
sıralama yaptırılır. Daha sonra öğretmen: ‘Çocuklar bu sıralamaları yaparken
aynı zamanda isimlendirmeler yaparak yerini belirleyebiliriz. Sayıların sonuna
‘-ıncı, -inci’ ya da ‘.’ koyduğumuzda nesnelerin sıralamadaki yerlerini
belirtmiş oluruz.’ der. Tahtaya yapılan sıralama örneği üzerinden nesnelerin
yerleri ve isimleri söylenir. Aynı zamanda nesnelerin sondan sayılmaya
başlandığında da yer isimlerinin değişebileceği söylenir ve tahtadaki örnek
üzerinden gösterilir. Bu şekilde ‘birinci, ikinci, üçüncü, sondan birinci,
sondan ikinci ve sondan üçüncü ‘ kavramları öğrencilere verilmiş olur.
Öğretmen sırayla iki şerit daha çıkarır ve
tahtadaki sıralamada bu şeritlerin hangi yerlere gelebileceğini öğrencilere
sorar ve her şerit için bir öğrenci tahtaya kalkar ve şeriti sıralamadaki yeni
yerine koyar. Sıralamalardaki yer isimleri yeniden söylenir.
Sonuç Etkinlikleri (Süre-2-5 dk.)
Özetleme
Powerpoint sunusunda bir etkinlik
açılır. Bu etkinlik üzerinden derste öğrenilenler tekrar edilir.
III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)
Öğretmen sınıfı 2 gruba ayırır. Her gruptan
gönüllü 4 kişi seçilir. Seçilen dört kişiden birisi liderdir. Liderlerden
grubundaki 3 öğrenciyi boy sırasına sokması ve sıralamadaki yer isimlerini
onlara verilen desifiks kaplı küçük kartlara yazması istenir. İlk ve doğru
sıralamayı yapan lider grubuna +1 puan kazandırır. Oyun birkaç kez tekrar
edilir. Birinci olan grup alkışlanır.
Matematik dersi uzunlukları ölçme konusu ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Islenis ve plan için editöre teşekkürler
Silyurtdışı kargo
Silresimli magnet
instagram takipçi satın al
yurtdışı kargo
sms onay
dijital kartvizit
dijital kartvizit
https://nobetci-eczane.org/
Fİ7FCD
salt likit
Silsalt likit
dr mood likit
big boss likit
dl likit
dark likit
Z5OA0
Estonya yurtdışı kargo
SilFinlandiya yurtdışı kargo
Fransa yurtdışı kargo
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yurtdışı kargo
Hırvatistan yurtdışı kargo
JJW1Q
Litvanya yurtdışı kargo
SilLüksemburg yurtdışı kargo
Macaristan yurtdışı kargo
Malta yurtdışı kargo
Polonya yurtdışı kargo
8TG
Portekiz yurtdışı kargo
SilRomanya yurtdışı kargo
Slovakya yurtdışı kargo
Slovenya yurtdışı kargo
İngiltere yurtdışı kargo
BG8F
Yunanistan yurtdışı kargo
SilAfganistan yurtdışı kargo
Amerika Birleşik Devletleri yurtdışı kargo
Amerika Samoası yurtdışı kargo
Angola yurtdışı kargo
B442OF