Matematik dersinde eşlik konusunu işledik. Daha sonra öğrencilerden eş nesnelere örnekler vermelerini istedik.
Matematik Eşlik Ders Planı
Matematik dersi eşlik konusu ders planı ile
ilgili materyal görselleri planın sonunda yer almaktadır.
I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Matematik
- Konu: Eşlik
- Süre: 1 ders saati
Yöntem ve teknikler
- Soru cevap tekniği
- Gösterip yaptırma tekniği
- Beyin fırtınası tekniği
- Sözlü anlatım tekniği
Kaynak, Araç-Gereç, materyaller
Sunum, Eşleme yapılacak çorap
çiftleri, Resim kartları, Elma,
Gezi, Gözlem ve Ödev: Dersin sonunda etkinlik kağıdı
dağıtılır.
Hedefler
- Eş nesnelere örnekler verir.
II. Dersin İşleniş Bölümü
A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri (Yaklaşık 1/4 süre)
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)
Derse birbiri ile eş olan
nesneler gösterilerek başlanır. Öğrencilere günlük hayattan örnek verilir.
Çoraplarınızı yıkadığınızda onları nasıl birbiri ile eşliyorsunuz? Gibi soru
sorular sorulur.
Güdüleme-İstekli Kılma
Günlük hayatta birbiri ile eş olan
nesneleri ayıt edebilmesini sağlar
Gözden Geçirme
Onlara aslında hayatımızda birçok eş nesne
vardır denilerek örnekler verilir. Ayakkabılarımız aslında birbiri ile eştir
hiç fark ettiniz mi diye sorulur. Peki ya çoraplarımızın birbiri ile eş
olduğunu fark ettiniz mi diye sorularak aslında günlük hayatta eşlik kavramının
sürekli karşılaştıkları bir durum olduğu kavratılır.
Hedef-Davranışı Söyleme
Bu dersin sonunda tek bir
farklılığın bile eşliği bozduğunu, bir nesnenin diğer nesne ile eş olabilmesi
için her şeyi ile aynı olması gerektiğini öğreneceksiniz denir.
Geçiş-Açıklama
İlk önce eşlik kavramı açıklanır ve birkaç
örnekle pekiştirildikten sonra tahtaya gönüllü öğrenci çağırılıp etkinliklere
başlanılır.
B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)
Öğretmen sınıfa girer. Öğrencilere selam verir. ‘Bugün
sizlere eş ne demek ve hayatımızdaki eş nesneler nelerdir beraber öğreneceğiz’
der. Eşlik kavramını açıklar. Sunum şeklinde hazırlanmış sorularla konu
desteklenir. Günlük hayattan örnek verir. Elmayı iki eş parçaya böler ve sınıfa
bu ikiye bölünmüş elmalar birbiri ile eş midir? Sorusu yöneltilir. Daha sonra
‘Sizler kirlenmiş çoraplarınızı yıkadıktan sonra birbiriyle eşliyor musunuz?’
Diye bir soru sorulur. Sınıftan cevap alındıktan sonra tahtaya gönüllü
öğrenciler çağırılır. 2 kutu içinde birbirinden ayrılmış çorap çiftlerini
gönüllü öğrenciler birbiri ile eşlemeye çalışır. Etkinlik bittikten sonra
öğrencilere Sizler çevrenizdeki eş nesnelere örnekler verir misiniz? Sorusu
yöneltilir. Cevaplar alındıktan sonra eşleme kartları etkinliğine geçilir.
Önlerinde resim olan arkaları boş olan yapıştırıcı ile tahtaya yapıştırılan
kartlar ile etkinlik başlar. Sırayla gönüllü öğrenciler çağırılır. 2 kart açma
haklarının olduğu söylenir. Açtıkları kartları hafızasında tutan öğrenciler
açtığı kartın diğer eşini bulabilirse o 2 kart etkinlikten çıkartılır ve kalan
kartlarla devam edilir. Oyun tahtada hiç kart kalmayana kadar devam eder.
Sonuç Etkinlikleri (Süre-2-5 dk.)
Özetleme
Öğrencilere eş kavramının hayatımızın aslında çoğu
yerinde bulunduğu söylenir ve etkinliklerin kısaca hatırlatması yapılır
Ödev
Öğrencilere bir sonraki derse kadar defterlerine
birbiri ile 4 eş nesne çizmesi istenir.
Tekrar Güdüleme: Diğer derste bu konu ile ilgili daha fazla
örnekler verileceği söylenir. Deftere çizmiş oldukları resimleri söylemeleri
istenir.
III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)
Öğrencilere birbiri ile uzunluk, kısalık, genişlik
bakımından eş olmayan farklı nesneler söylenir. Bunların neden eş olmadığı
sorulur. Daha sonra birbiri ile eş olan nesneler söylenir. Bunların neden
birbiri ile eş olup olmadıkları sorulur. Gelen cevaplara göre konunun anlaşılıp
anlaşılmadığı test edilir. Ders bitimi konu ile ilgili etkinlik kağıdı
dağıtılır ve cevaplar kontrol edilir.
Matematik dersi eşlik konusu ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Çok teşekkürler, harika bir plan olmuş.
YanıtlaSilDers planlarıyla ilgili yazılarınız ilgiyle takip ediyorum....
YanıtlaSilÖğretmen arkadaşlar için çok değerli bir yazı teşekkürler.
YanıtlaSilÖğretmenler ve öğrenciler için güzel ders planı olmuş elinize sağlık
YanıtlaSilHarika bir ders planı teşekkür ederim çok işimize yarayacak bu bildiler
YanıtlaSilDers planı sıkıntısı çeken herkese yararlı olacak bir yazı sevgiler.
YanıtlaSil