Matematik dersinde örüntü ve süslemeler konusunu işledik. Nesneleri uzunlukları yönünden karşılaştırarak ilişkilerini belirtik. Bir nesnenin uzunluklarına göre sıralanmış nesne topluluğu içindeki yerini belirledik.
Matematik Örüntü ve Süslemeler Ders Planı
Matematik dersi örüntü ve süslemeler konusu ders planı ile ilgili materyal görselleri planın sonunda yer almaktadır.
I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Matematik
- Ünite: Geometri
- Konu: Örüntü ve Süslemeler
- Süre: 6 ders saati
Yöntem ve teknikler
Sunuş Yoluyla Öğrenme
Stratejisi, sözlü anlatım yöntemi, çözümleme ve birleşim yöntemi, soru-cevap
tekniği, gösterip yaptırma tekniği, problem çözme, eğitsel oyunlar.
Kaynak, Araç-Gereç, Materyal
- Atkı Deseni Oluşturma Etkinliği
- Tırtıl oluşturma Etkinliği
- Uçurtma Tasarlama Etkinliği
- Ritim Oluşturma Etkinliği
Gezi, Gözlem ve Ödev
Derste dağıtılan
etkinlik kağıdını evde tamamlamaları istenir.
Hedefler
- Nesnelerin geometrik cisim ya da şekillerden oluşan bir örüntüdeki kuralı bulur ve örüntüde eksik bırakılan ögeleri belirleyerek örüntüyü tamamlar.
- En çok üç ögesi olan örüntüyü geometrik cisim ya da şekillerle oluşturur.
II. Dersin İşlenişi Bölümü
A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri ( Yaklaşık 1/4 süre)
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)
Öğrencilerin dikkatini çekmek amacıyla öğrencilerden evde halının üzerinde
oynadıkları oyunları düşünmeleri istenir ve halının üzerindeki şekillerin nasıl
olduğu sınıfta konuşulur. Şekiller arasındaki uyumdan düzenden bahsedilir.
Güdüleme-İstekli Kılma (Neden Öğrenilmeli?)
Bu konuyu öğrenmelerinin nesneler arasındaki uyumu, ilişkiyi daha
rahat görebilmelerini, anlayabilmelerini sağlayacağı söylenir.
Gözden Geçirme
Derse girişte halı
desenlerinden ve bu halı desenleri arasındaki ilişkiden, uyumdan söz etmiştik.
Bu uyumun sadece halının üzerindeki desenlerde değil de başka nesnelerde olduğu
da söylenir. Duvar kâğıtları, üzerimizdeki giysilerin desenleri vb. örnekleri
verilir ve öğrencilerden de örnekler vermeleri istenir.
Hedef-Davranışı Söyleme
Bu dersin sonunda
gördüğünüz örüntülerin kuralını yani örüntüyü oluşturan nesneler arasındaki
ilişkiyi söyleyebilecekleri öğrencilere söylenir.
Geçiş-Açıklama
Gerekli bilgiler
verildikten sonra tahtaya yapıştıracağımız tırtıl örneği ile derse başlanır.
B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)
Öğretmen sınıfa girer ve öğrencilere evde
halının üzerinde ne tür oyunlar oynadıklarını sorarak halının üzerindeki
desenleri fark etmelerini sağlar. Bu desenlerin karışık bir şekilde değil de
tüm şekillerin birbirleri ile bir uyum bir düzen içerisinde olduklarını söyler.
Bu uyumun sadece halılarda değil çevremizdeki birçok nesnede olduğunu söyler.
Nesnelerin belli bir düzen içinde bir kurala göre sıralanmasına ‘örüntü’
denildiği söylenir. Eğer varsa sınıfta
örnekler gösterilir. Öğrencilerin örüntü kavramını daha iyi bir şekilde anlayabilmeleri
için ‘Tırtıl Etkinliği’ yapılır. Bu etkinlikte öğretmen tahtaya yuvarlak
şekilde üç farklı renkte kesilmiş evalar ile bir örüntü kuralı verir ve
öğrencilerden kurala uygun bir şekilde örüntüyü devam ettirmeleri istenir.
Öğrenciler sırayla tahtaya gelerek uygun evayı tahtaya yapıştırırlar. Burada ki
amaç farklı renklerin tekrarı ile oluşturulmuş örüntünün kuralını bularak bunu
devam ettirebilmektir. Burada başlangıçta üç farklı renkte verilen örüntü
kuralı sınıfın öğrenme düzeyine göre arttırılabilir veya azaltılabilir. Bu
kısım öğrenciler tarafından kavrandıktan sonra ‘Atkı Deseni’ etkinliğine
geçilir. Bu etkinliğe başlamadan önce öğretmen öğrencilerin dikkatini çekmek
amacıyla bir yeğeni olduğunu ve ona atkı örmek istediğini söyler. Atkıyı oluştururken yeğeninin en sevdiği şekiller olan üçgen ve daireyi kullanmak istediğini ona
uygun bir desen oluşturduğunu ve bu desene göre atkıyı devam ettirmek için
öğrencilerden yardım istediğini söyler. Tahtaya yapıştırdığı atkı şeklinde bir
kartonun üzerine önceden kesmiş olduğu daire ve üçgen şekilleriyle bir örüntü
başlatır ve öğrencilerden sırayla gelip bu örüntüyü tamamlamalarını ister. Bu
örüntüde ki amaç ise farklı geometrik şekillerin tekrarını öğrencilerin
görebilmelerini sağlamaktır. Dersin devamında öğrencilere bir uçurtma
yapacakları söylenir fakat uçurtmanın kuyruğunu sınıfta belirlediğimiz örüntüye
göre oluşturacağımız söylenir. Öğrencilerle bir örüntü kuralı belirlenir ve
öğrenciler sırayla tahtaya gelerek uçurtmanın kuyruğunu tamamlarlar. Öğrenciler
örüntü kavramını güzel bir şekilde kavradıktan sonra sınıf iki gruba ayrılır ve
bir yarışma yapılır. Grupların ikisinden de birer kişi tahtaya gelir ve tahtaya
sırtlarını dönerler. Öğretmen o sırada tahtaya bir sayı örüntüsü yazar(2-4-6-8
gibi)Öğrencilerden tahtaya dönmelerini ister ve örüntü kuralını ilk bulan kişi
örüntü kaçar kaçar artmış ise o kadar öne adım atar ve yine o sayı kadar
ellerini bir birine vurur. Bunu ilk yapan kişi grubuna bir puan kazandırmış
olur. Bu kısım birkaç defa tekrar edildikten sonra yarışmada yeni bölüme
geçilir. Bu bölümde öğretmen tahtaya bazı örüntü örnekleri yansıtır ve
örüntülerin ortalarında veya sonlarında boş alanlar bırakır. Bu sefer tahtaya
gelen öğrenciler boş alanlara hangi nesnenin geleceğini tahmin ederler ve öğretmenin
daha önce hazırlamış olduğu materyaller arasından hangisinin o boşluğa uygun
olduğunu bulmaya çalışırlar. İlk bulan kişi takımına bir puan kazandırmış olur.
Dersi bitirmeden önce son etkinliğimiz olan ‘Ritimlerle Örüntü’ etkinliğini
yaparız. Bu etkinlikte sınıfı üç gruba ayırırız. Her gruptan bir öğrenci
tahtaya gelir ve öğretmenimizin hazırlamış olduğu üzerinde kare, daire ve üçgen
olan şapkaları takmaları istenir. Her gruba bir ses verilir(kare grubu hey
diyecek, üçgen grubu ellerini bir kez birbirine vuracak, daire grubu sıraya bir
kez vuracak). Ardından öğretmen tahtaya örüntü kuralını verir.
(kare-üçgen-daire)öğrencilerden bu örüntü kuralına uygun bir şekilde sırası
gelen gruptan belirledikleri sesi çıkarmalarını ister ve bunu örüntüyü bozmayacak
şekilde devam ettirirler. Öğretmen her defasında örüntü kuralını değiştirerek
veya grup sayısını arttırarak etkinliği tekrarlayabilir. Ders bu etkinlik ile
son bulur.
Sonuç Etkinlikleri (Süre-2-5 dk.)
Özetleme
Öğretmen ‘Ritimlerle Örüntü’
oluşturma etkinliğinde dersi kısaca tekrar etmiş özetlemiş olur.
Ödev
Öğrencilerden dersin sonunda bir
etkinlik kâğıdı verilir ve bunu evde yapmaları istenir.
Tekrar Güdüleme
Öğrencilere gelecek ders
hakkında kısa bir bilgi verilir.
III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)
Dersin sonunda yaptığımız ‘Ritimlerle
Örüntü’ oluşturma etkinliğinde öğrencilerin hem örüntüyü kuralına uygun yapıp yapmadıkları
gözlemlenir hem de birlikte hareket edip edemedikleri gözlemlenir ve
değerlendirilir.
Matematik dersi örüntü ve süslemeler konusu ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Değerlendirme ile öğrenmenin etkili yollarından bir tanesi :)
YanıtlaSilÇok değerli ve kıymetli paylaşımlarınız var özellikle öğrenci ve öğretmenler için matematik örüntü ve süslemeler ders planı da bunu gösteriyor saygılar.
YanıtlaSilÖrüntü için tırtıl seçimi çok güzel olmuş.3 lü yanında 2li örüntü de oluşturulabilir.
YanıtlaSilDolu dolu plan için teşekkürler.
Hocam yine yaratıcılığınızı konuşturmuşsunuz gayet güzel bir paylaşım olmuş :)
YanıtlaSilÖğrenci ve eğitmenler için özenli ve kıymetli içerikler hazırlıyorsunuz. Sizi içten kutluyor ve tesekkurlerimi sunuyorum. Örüntü konusu için tırtıl kullanmanız akılda kalıcı olmuş. TesTeşekkür.
YanıtlaSilÖzellikle sınıf öğretmenleri için işe yaracak bilgiler teşekkürler..
YanıtlaSil