"P-p" sesini 1. sınıf öğrencileriyle birlikte materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.
1. Sınıf P Sesi Öğretimi Ders Planı
Türkçe dersi p sesi öğretimi ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır.
I. Biçimsel Bölüm
- Ders: Türkçe
- Ünite: Ses Esaslı İlk Okuma Yazma
- Konu: "P" harfi
- Süre: 40 dakika
- Sınıf: 1. Sınıf
Yöntem ve teknikler
Buluş yoluyla öğrenme,
drama, aktif öğrenme, sesli okuma etkinliği
Kaynak, Araç-Gereç, materyaller
“P” harfi ışıklı
tablo, hecelerden yapboz, peçete, üzüm, kitap ayracı palyaço kostümü
Hedefler
1) İlk okuma yazmaya hazırlık
- Dinleme eğitimi çalışmaları
- Parmak el ve kol kaslarını geliştirme çalışmaları
- Boyama ve çizgi çalışmaları
2) İlk okuma yazmaya başlama ve ilerleme
- Sesi hissetme, tanıma ayırt etme
- Harfi okuma ve yazma
- Harflerden heceler, hecelerden kelimeler, kelimelerden cümleler oluşturma
- Metin okuma
3) bağımsız okuma ve yazma hedeflenmiştir.
II. Dersin İşleniş Bölümü
A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri (Yaklaşık 1/4 süre)
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)
Öğretmen sınıfa dikkat çekici
materyallerle gelir ve öğrencilerin dikkatini çeker
Gözden Geçirme
Öğretmenin öğrencilere daha
önceki öğrenilen harfleri sorarak öğrenilip öğrenilmediğini kontrol etmesi.
Hedef-Davranışı Söyleme
Öğretmenin ; ‘P’
sesini tanıma daha önceki seslerle birleştirerek heceler oluşturma, hecelerden
kelimeler kelimelerden cümleler cümlelerden metin oluşturmayı öğreneceğiz
demesi.
Geçiş-Açıklama
Öğretmen ‘Günaydın çocuklar
bugün nasılsınız?’ diye sorarak derse başlar çocuklardan cevap aldıktan sonra
‘Evet çocuklar bugün size bir hikaye okuyacağım ama bu hikayenin son sayfası
kopmuş bu yüzden herkes beni dikkatlice dinlesin’ der ve öğrencilerin gözlerini
kapatarak sıranın üzerine kapanmasını ister.
B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri
Öğretmen
hikayeye başlar. ’Pelin ile Köpeği Pamuk Pelin, upuzun saçları olan yeşil gözlü
bir kızdı. Pandaları çok sever peluş papağanı olmadan uyuyamazdı. Bunların
yanında köpeği pamuğu da pek severdi. Bir gün pamukla kendi kurdukları parkta
oynarken annesi geldi ve hep beraber parka gideceklerini söyledi. Pelin hemen
eve koşup ponponlu patiklerini ve paltosunu giyerek annesinin yanına gitti.
Annesiyle pazardan patates, patlıcan, turp ve pancar aldılar. Pamuk içinde
küçük bir poşete mama koydurdular. Sonra evlerine dönerken Pelin annesine biraz
parkta oynamak istediğini söyledi. Annesi Pelin’i kırmadı. Pelin parkta pamuk
ile pinpon topuyla oynarken birden karşılarına onları çok heyecanlandıran bir
şey çıkmış. ’ Ve öğrencilerinden gözlerini açmalarını ister bu sırada içeriye
palyaço kostümlü birisi gelmiştir. Öğretmen öğrencilerine ‘P’ sesinin
öğrenileceğinden bahseder ve ‘P’ sesini doğru çıkarabilmeleri için palyaçoyu
dikkatlice izlemelerini ister. Bu sırada peçeteler dağıtılır. Ve ‘P’ sesi
palyaçoyla birlikte çıkarırlar ve palyaçonun oynatacağı oyunla(ek 1) sesi
tanımaları test edilir. Ve palyaçoya veda ederler. Öğretmen video izlettikten
sonra tahtada yönleriyle ‘P’ sesini yazdırır. Işıklı ‘P’ tablosuyla yönler
pekiştirilir ve havada yazılır. Öğretmen kuru üzümleri dağıtır. Öğrenciler bu
üzümlerle ‘P’ sesini oluştururlar. Defterlerine yazdırdıktan sonra önceden
öğrenilen harflerle öğretmen tahtada bir hece oluşturur ve öğrencilerde gelip
tahtada hece oluştururlar. Hecelerden sonra kelimeler oluşturulur ve tahtada
kelime etkinliği(ek 2) yapılır. Etkinlik sonunda oluşturulan kelimelerden
cümleler oluşturulması istenir. Ve tahtaya yazdırılır. Daha sonra dağıtılan
etkinlik kağıtlarından metin okutulur ve metin kurmayla ilgili etkinlik
yapılır. Öğrencileri 10 gruba ayırarak masalı tamamlamaları ve bunu sınıfta
canlandırmaları istenir.
C. Sonuç Etkinlikleri
Özetleme
Öğretmenin video, hikaye ve
tahtadaki materyaller üzerinden ‘P’ harfi ile ilgili derste öğrendikleri yeni
bilgilerin üzerinden geçer ve üzerinde durulması gereken önemli yerleri bir kez
daha anlatarak konuyu toparlar.
Ödev
Gazetenin herhangi bir sayfasındaki
‘P’ sesi içeren kelimeleri kesip onunla ilgili bir cümle kurup defterlerimize
yazalım ve etkinlik kağıtlarımızı yapalım.
Tekrar Güdüleme
Öğretmen, öğrencilere
ödevini yapana bir hediye vereceğini söyleyerek onları teşvik eder.
III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü
Ders
bitiminde, öğretmen öğrencilere dersin anlatımında kullandığı materyallerini
gösterip anlattıklarıyla ilgili sorular sorarak öğrencilerin anlama düzeylerini
kontrol eder. Bu sorular harfi göstererek “Elimdeki harf nedir?” “Bu harf nasıl
yazılır?” Diye sorular sorar. Eğer öğrenciler sorulan bu sorulara cevap
veremiyorsa özetleme kısmına geri dönülür. Öğrencilerin soru işaretleri
giderilir.
Ek 1: Oyun palyaçonun çıkarmayı öğrettiği
sesi (‘P’) nerede olduğunu hissettiklerini sormaya yöneliktir. Öğrenciler çember
olurlar ve sesi başta hissediyorlarsa sağ elleriyle kendi sol bacaklarına sol
elleriyle arkadaşının sağ bacaklarına vururlar. Ortada hissediyorlarsa kendi
bacaklarına vururlar. Eğer sonda hissediyorlarsa sol elleriyle kendi sağ
bacaklarına sağ elleriyle de arkadaşlarını sol bacaklarına vururlar. Öğretmen
bir kelime okur ‘pasta’ burada ses başta hissedilmektedir. Öğrenci sol tarafına
vurur.
Ek 1.1 Öğrenciler öğretmenin okuduğu sesi
başta hissediyorlarsa sol ellerini sonda hissediyorlarsa sağ ellerini eğer
ortada hissediyorlarsa iki ellerini havaya kaldırırlar. Bu oyun 8 kere
tekrarlanır.
Ek 2
Materyal Fotoğrafları
Türkçe dersi p sesi öğretimi ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.
Ögretme metodunuz harika P sesi için kullandığınız ürünler akılda kalıcı su ısıklı p harfi çocuklar için ilgi çekici olmuş.
YanıtlaSilNe kadar cahil kalmışım her harfin bir öğrenme metodu var
YanıtlaSilP sesi öğretim metodu gerçekten önemli detayları içeriyor. Bu şekilde öğrenciler çok daha hızlı ve etkili şekilde öğrenebilirler. Teşekkürler bu değerli çalışmalarınız için.
YanıtlaSilP sesi öğretimi çok eğlenceli görünüyor. Öğretmeye yönelik yöntemler ilgi çekici . Teşekkür ediyorum
YanıtlaSilP sesi öğretimi p sesini öğrenenlere faydalı olcaktır teşekkürler herkes okuma yazmayı öğrensin ne güzel
YanıtlaSilP sesi öğretimi ders planında özellikle yapboz ve ışıklı p harfi etkinlikleri çok güzel olmuş. Oldukça ilgi çekici ve akılda kalıcı...
YanıtlaSil1. Sınıflar için her harf çok önem taşıyor. P harfi de 1. Sınıf öğrencileri için önemli harflerden bir tanesidir. P harfinin yazarken b harfi ile karıştırıyorlar. Burada eğitimcinin öğrencilere harfleri güzel olarak açıklaması ve öğretmesi gerekiyor. Bu konuda eğitimcilere ışık tutan bir yazı yazmışsınız. sizlere teşekkür ediyor ve bloğunuzu takip etmeye devam ediyorum.
YanıtlaSilemeğinize sağlık p sesi zor gerçekten
YanıtlaSilEmeğinize sağlik kim hazirlafiysa boyle yaratici ufuk açacak şeylere ihtiyacimiz vardi teşekkür ederim
YanıtlaSilEmeğinize, yüreğinize sağlık.
YanıtlaSilYine çok faydalı bir etkinlik teşekkürler paylaşım için.
YanıtlaSilplânınız çok güzel olmus. yalnız sesi hissettirme bölümünde sesin nerede olduğu bulma oyunu oynatmak ne kadar doğru pek anlayamadı
YanıtlaSil